Zámek Ratibořice

Zámek Ratibořice, nacházející se v Krkonošském podhůří v blízkosti města Česká Skalice, je jedním z nejvýznamnějších památek v regionu. Historie zámku sahá až do 14. století, kdy zde stávala gotická tvrz. Později byla tato tvrz přestavěna v renesančním stylu a v 18. století prošla barokní úpravou, která z ní udělala jednu z nejkrásnějších budov v okolí.

Zámek Ratibořice je nejvíce známý jako místo, kde pobývala spisovatelka Božena Němcová. Ta zde strávila několik let svého života a napsala zde řadu svých slavných děl, jako například Babičku, Divokou vodu nebo Pohorskou vesnici. Na zámku se nachází muzeum Boženy Němcové, kde jsou k vidění originální rukopisy spisovatelky, osobní předměty a dobové fotografie.

V blízkosti zámku se rozprostírá také romantický anglický park, který je zcela unikátní v celé České republice. Park je rozdělen na tři části – Zahrady, Kostelík a Lesopark. V zahradách se nachází řada vzácných druhů rostlin a je zde vystaveno množství soch a kašen. Kostelík je malá stavba v gotickém stylu, která sloužila jako Boženin soukromý modlitební domek. Lesopark pak nabízí řadu romantických procházek a výhledů na okolní krajinu.

V současné době je zámek Ratibořice ve správě Národního památkového ústavu a je zpřístupněn pro veřejnost. Kromě prohlídky interiérů zámku a muzea Boženy Němcové je zde možné navštívit také různé kulturní akce a výstavy. Zámek Ratibořice je proto ideálním místem pro všechny, kdo se chtějí podívat do historie a zároveň si užít krásné přírodní prostředí.

Prohlídkové okruhy

Prohlídkové okruhy v zámku Ratibořice jsou rozděleny do dvou částí: zámecká expozice a muzeum Boženy Němcové.

Zámecká expozice nabízí prohlídku reprezentačních místností zámku, které jsou zařízeny v duchu 18. a 19. století. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mimo jiné také velkou sál, jídelnu, zimní zahradu nebo kapli. V rámci prohlídky je k dispozici průvodce, který poskytne bližší informace o historii zámku a jednotlivých místnostech.

Muzeum Boženy Němcové se nachází v další budově na zámku a věnuje se životu a dílu této významné české spisovatelky. V muzeu jsou k vidění originální rukopisy Boženy Němcové, osobní předměty, dobové fotografie a další artefakty spojené s jejím životem. Prohlídka muzea je opět s průvodcem.

Kromě těchto dvou okruhů je možné si objednat také kombinovanou prohlídku zámecké expozice a muzea Boženy Němcové, která trvá asi hodinu a půl.

Je vhodné si prohlídku zámku předem rezervovat, zvláště v letních měsících, kdy je zde velký zájem. Vstupné se liší podle věku a typu prohlídky.

Historie zámku

Zámek Ratibořice má dlouhou historii, jehož počátky sahají až do 13. století. Původně se zde nacházel hrad, který byl postaven pravděpodobně v první polovině 13. století. V roce 1446 hrad získal Jan z Pernštejna a po něm jeho synové.

V roce 1568 byl hrad přestavěn na renesanční zámek, který byl později barokně upraven. V této době zámek sloužil jako letní sídlo šlechtického rodu Harrachů, kteří zde vlastnili panství až do roku 1945.

Po druhé světové válce byl zámek znárodněn a sloužil jako sídlo státního statku. V roce 1992 byl zpětně navrácen potomkům rodiny Harrachů a ti zahájili jeho postupnou obnovu a renovaci.

Dnes je zámek Ratibořice opět ve vlastnictví rodiny Harrachů a je otevřen pro veřejnost k návštěvě.

Jak se dostat na zámek Ratibořice

Na zámek Ratibořice se nejlépe dostanete automobilem, případně můžete využít veřejnou dopravu. Z České Skalice jezdí pravidelně autobusy směrem na Trutnov, zastávka Ratibořice, z níž je to na zámek asi 20 minut pěšky.

Pokud se rozhodnete přijet automobilem, můžete využít parkoviště přímo před zámkem. Parkovné se platí v době turistické sezóny, mimo sezónu je parkování zdarma.

Zájemci mohou také využít cykloturistických tras, které vedou přes Ratibořice. V okolí zámku se nachází řada krásných cyklostezek a cyklotras, které nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Celkově je doprava na zámek Ratibořice poměrně dobře zajištěna a návštěva zámku je dobře dostupná jak automobilem, tak i veřejnou dopravou nebo na kole.

Okolí zámku Ratibořice

Okolí zámku Ratibořice nabízí mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Mezi nejzajímavější patří:

  1. Babiččino údolí – romantické údolí říčky Úpy, kde Božena Němcová trávila své dětství. Dnes se zde nachází naučná stezka a památník Boženy Němcové.
  2. Adršpašsko-teplické skály – jedny z nejkrásnějších skalních útvarů v České republice, které se nacházejí asi 20 km od zámku Ratibořice.
  3. Kuks – barokní areál se sochařskou výzdobou od Matyáše Brauna a sochy ze sbírky Františka Antonína Šporka. Areál zahrnuje kostel, špitál a lázeňský dům.
  4. ZOO Dvůr Králové nad Labem – moderní zoo s širokým spektrem zvířat, včetně vzácných druhů.
  5. Nové Město nad Metují – malebné městečko s řadou historických památek, včetně gotického kostela svatého Vavřince, zámku a muzea věnovaného knihám.
  6. Broumovsko – malebná krajina s řadou turistických tras a vyhlídkových míst, včetně kláštera Broumov.

Toto jsou jen některá z míst, která stojí za návštěvu v okolí zámku Ratibořice. Výlety do okolí mohou být skvělou příležitostí k poznání krás české krajiny a historických památek.

Viktorčin splav

Viktorčin splav je malebné místo, které se nachází za Starým bělidlem v Ratibořicích. Tento romantický splav evokuje atmosféru z doby dětství spisovatelky Boženy Němcové a je spojen s postavou Viktorky, která podle románu zde hodila své dítě do řeky Úpy a pravidelně sem chodila zpívat ukolébavky. Ve skutečnosti byla Viktorka skutečná osoba, která trpěla duševním onemocněním a v důsledku toho zavraždila své první dítě. Splav, který dnes stojí na místě původního dřevěného splavu, prošel několika úpravami, naposledy při regulaci řeky Úpy ve 20. století. Dnes je to oblíbené místo pro návštěvníky Ratibořic, kteří sem přicházejí obdivovat krásné okolí a zhlédnout památku spojenou s dějinami české literatury.

Staré Bělidlo

Staré bělidlo je malebná dřevěná chaloupka s klasickou šindelovou střechou, kterou v roce 1797 postavil mlynář Antonín Ludr. Kromě hlavní budovy patří k areálu ještě další stavby s dvěma místnostmi. V roce 1842 byla chalupa spolu s mlýnem a bělidlem prodána náchodské vrchnosti. V současnosti je tato chaloupka známá především díky tomu, že zde Božena Němcová umístila děj svého slavného románu Babička. Po roce 1945 byla chalupa doplněna o lidový nábytek a zařízení odpovídající vyprávění románu. Na Staré bělidlo každoročně putují tisíce turistů a čtenářů Babičky. Původní bělidlo stávalo u starého zámeckého skleníku, bylo však strženo již v roce 1820. Panklovi, rodina z knihy Babička, v něm nikdy nebydleli.

Hrad Karlštejn

Původně Gotický hrad Karlštejn byl vybudován kolem roku 1348 českým králem Karlem IV, jako jeho reprezentativní sídlo.  Najdete jej ve stejnojmenném městyse Karlštejn uprostřed chráněné krajinné oblasti Český Kras.

Hrad nese jméno po svém zakladateli Karlu čtvrtém a je počeštěním německého jména Karlův Kámen. Veřejnosti byl zpřístupněn od roku 1905 a od roku 1962 je prohlášen za  národní památku. Roční návštěvnost neklesá pod 200 tisíc návštěvníků a je tak druhým nejnavštěvovanějším hradem v České Republice.

Historie hradu

Hrad byl založen roku 1348 jako jednoduchá stavba s jednou věží a úpravách, která si vyžádalo uložení korunovačních klenotů na hradě, byla stavba dokončena 1365. Ve stejném roce byla vysvěcena i kaple sv. Kříže.

Výstavba hradu

Jako první bylo vybudováno purkrabství se studniční věží, do které byla voda přiváděna štolou z Budňanského potoka. Ke stavbě štoly se váže historka o tom, že král po vybudování štoly nechal horníky, kteří štolu budovali popravit, aby nemohli nepřátelům vyzradit její polohu.
Následoval palác s věží Svatého Mikuláše, který byl v té době pouze jednopatrový.
Po dokončení menší věže, nechal tuto Karel IV upravit pro karlštejnskou kolegiátní kapitulu. Úpravy se týkaly především komnaty v druhém patře věže, kde byl zřízen kostel slavné a ustavičné Panny, rodičky Boží Marie.
Ve Velké věži se po rozhodnutí císaře o uložení korunovačních klenotů na Karlštejně upravilo druhé patro věže a byla zde zřízena kaple svatého Kříže. Ta byla vysvěcena 9. února 1365 a byla velmi bohatě vyzdobena drahokamy a kazetovým obložením. Kaple svatého kříže jedním z největším lákadel pro návštěvníky hradu a kvůli omezené kapacitě je vhodné si návštěvu předem zarezervovat na stránkách hradu.

Václav IV

Václav IV na rozdíl od svého otce hrad nevyužíval jako čistě reprezentativní sídlo, ale především jako místo častého pobytu při lovech. Za nejasných okolností zde zemřela jeho žena Johana Bavorská, údajně zakousnutá loveckým psem samotného Václava.

Po začátku husitského povstání byly korunovační klenoty opět převezeny na hrad, ale již 1421 je nechal císař Zikmund převést do Uher. Následně v letech 1421 a 1422 se pražané neúspěšně pokoušeli hrad dobít.

Již v roce 1436 se korunovační klenoty a další cennosti na hrad vrací. Návrat klenotů si vyžádal další stavební úpravy a dostavby. Palác byl navýšen o patro, byla vybudována schodišťová věž a purkrabství bylo rozšířeno o nové křídlo.

Rudolf II

V roce 1579 byl zchátralý hrad na žádost Rudolfa II. rekonstruován, aby byl vhodnější pro dvorské funkce. Stavbou hradu byl pověřen dvorní architekt Ulrico Aostallis. Nejpozději v té době byla údajně hrázděná horní patra věží snesena a nahrazena novými sedlovými střechami na Velké věži a jejím menším protějšku. Všechna průčelí dostala nové nátěry a dekorativní omítky s vyobrazením heraldických postav na všech stranách s výjimkou Druhé vstupní brány, která obnovena nebyla. Pro potřeby kapituly byly provedeny rozsáhlé stavební úpravy v menší věži spolu s restaurátorskými pracemi na kostele Panny Marie a také na celém půdorysu jeho druhého patra.

Přestavba a rekonstrukce hradu

Od 60. let 19. století se začalo usilovat o kompletní obnovu hradu, přičemž byla zdůrazňována i jeho národní význam. V roce 1866 provedli Josef Mocker, Ludwig Wachter a Franz Jobst detailní zaměření hradu a v roce 1870 předložil Friedrich Schmidt první návrhy na obnovu věží a paláce. Kvůli finančním problémům však byla restaurování zahájena až v roce 1887 pod vedením znalecké komise. Realizace Schmidtových návrhů zahrnovala zastřešení věží a paláce s podsebitím, nicméně vycházela z mylné interpretace prahové konstrukce zaniklého hrázděného patra menší věže. Po Schmidtově úmrtí byl jmenován jeho nástupcem Josef Mocker, který dokončil obě věže s rekonstruovaným spojovacím mostem a téměř dokončil císařský palác. Rekonstrukce části purkrabství z počátku 16. století s hrázděným patrem byla realizována od roku 1894 podle projektu Josefa Mockera, avšak s tragickou demolici původního stavu Purkrabství a jeho hradeb s pozdně gotickou II. branou na západní straně. Interiérové práce, zejména v kapli sv. Kříže, probíhaly po Mockerově smrti v roce 1899 až do roku 1905. V roce 1901 se karlštejnská komise, doplněná novým předsedou Josefem Zítkou, kriticky vyjádřila k metodě obnovy hradu, zejména k obnově kaple sv. Kříže. Nicméně tzv. užší komitét nedosáhl žádných pozitivních změn kromě zavedení požárního vodovodu (od 1902, Antonín Kunz). Poté bylo v hradních interiérech otevřeno muzeum zaměřené na dobu Karla IV.

Současnost

Národní kulturní komise spravovala hrad od roku 1950 a později v roce 1955 se správa přenesla na organizace státní památkové péče. Teprve v padesátých letech začaly být prováděny významné stavební úpravy z důvodu zvyšující se návštěvnosti hradu (ve 20. letech přibližně 20 000 návštěvníků, po druhé světové válce již přibližně 200 000 návštěvníků) a také díky pořádání divadelních představení Noci na Karlštejně. Kaple svatého Kříže byla v roce 1981 uzavřena pro návštěvníky kvůli zhoršujícímu se stavu. Po restaurování a vyřešení problému s klimatickým režimem byla kaple znovu otevřena v novém okruhu pro návštěvníky v roce 2000.

Expozice a návštěvnické okruhy

  1. Císařská rezidence Karla IV. – bez rezervace
  2. Karlštejnské hradná kaple – max. 16 osob – nutnost rezervace
  3. Vyhlídka z velké věže – max. 16 osob
  4. Celým hradem – max 6 osob – nutnost rezervace
  5. Kaple večerního Karlštejna – max 6 osob – nutnost rezervace
  6. Karlštejn jako uzavřená pevnost – max 15 osob – nutnost rezervace
  7. Na kafe s kastelánem – max 6 osob – nutnost rezervace

Vzhledem k tomu, že Karlštejn je jednou z nejnaštěvovanějších památek u nás, je lepší se rezervovat i na okruhy, které to nevyžadují.

Jak se dostat na Karlštejn

Autem

Do obce Karlštejn se dostanete po silnici 116 z Prahy, nebo z Berouna.

V Praze pojedete přes Radotín, Černočice, Dobřichovice až do Karlštejna, kde je dole pod kopcem záchytné parkoviště. Od něj to je pěšky cca dva kilometry do kopce na hrad.
Cesta z Berouna je obdobná, kdy po sjetí z dálnice do města, najedete na silnici 116 a dojedete přímo k parkovišti.

Vlakem

Z Hlavního nádraži Praha jezdí pravidelně příměstský vlak Praha – Beroun. Cesta trvá přibližně 40 minut a zastávka je na opačném břehu Berounky, než hrad. Přes most se dostanete ke kostelu a u něj nahoru do kopce k Hradu.

 

Lednice

Státní zámek Lednice od roku 1945 patří státu a je spravován Ministerstvem kultury ČR prostřednictvím Národního památkového ústavu Praha, územní odborné pracoviště v Kroměříži. Je jednou z nejnavštěvovanějších památek v naší zemi. V 19. století byl zámek přestavěn v novogotickém stylu a stal se romantickým sídlem, obklopeným jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), kde návštěvník najde palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. V roce 1996 byl celý lednicko-valtický areál zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

První historická zpráva o této lokalitě pochází z roku 1222, kde již tehdy stála gotická tvrz s dvorcem. V roce 1249 ji český král Václav I. propůjčil rakouskému šlechtici Sigfriedu Sirotkovi. V konci 13. století se stali držiteli celé Lednice a nedalekého Mikulova Liechtensteini, kteří postupně získali pozemkový majetek na obou stranách moravsko-rakouské hranice. Příslušníci rodu se nejčastěji uplatňovali ve vojenských službách, v renesanci pak v hospodářském podnikání. Od druhé poloviny 15.století se pak příslušníci rodu uplatňují i v nevyšších zemských úřadech. Zásadní změna postavení rodu na Moravě však nastala až za bratry Karlem, Maxmiliánem a Gundakarem z Liechtensteina.

Karel a Maxmilián si výhodnými sňatky zabezpečili velké bohatství starého moravského rodu Černohorských z Boskovic. Bratři byli zpočátku protestanty-luterány, ale záhy přestoupili na katolickou víru a připravili si tak vhodnou půdu pro další politickou činnost. To se týkalo zejména Karla, který působil na dvoře císaře Rudolfa II., v roce 1604 se stal zemským hejtmanem na Moravě a v roce 1608 byl pozdějším králem Matyášem II. jmenován hrabětem z Moravského Krumlova. V té době se rozhodl pro výstavbu nového zámku v Lednici, který měl být reprezentativním sídlem rodiny. Po Karlově smrti pokračoval výstavbu jeho bratr Maxmilián. Díky unikátnímu propojení stavebních památek s okolní člověkem formovanou přírodou byl v roce 1996 celý lednicko-valtický areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

V 18. a 19. století byl zámek v Lednici ještě více rozšířen a upraven, aby odpovídal tehdejším módním trendům a požadavkům na pohodlí. Během této doby byl zámek přestavěn v novogotickém stylu a zahradnické úpravy vytvořily jeden z největších evropských parků s rozličnými zajímavými prvky, jako jsou palmový skleník, benátská kašna, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělá zřícenina Janův hrad.

V průběhu 20. století byl zámek opakovaně opravován a rekonstruován, aby byl schopen přijímat návštěvníky a udržovat svou krásu a historickou hodnotu. V současnosti se zámek v Lednici stává jedním z nejnavštěvovanějších památek v České republice a jeho unikátní propojení stavebních památek s okolní přírodou a historií jej činí jedinečným a ceněným místem pro návštěvníky z celého světa.

Návštěvní okruhy

Reprezentační sály

Reprezentační sály v přízemí zámku sloužily k pořádání společenských událostí, jako jsou plesy a bály. Jsou proslulé nejen v České republice díky nádhernému dřevěnému obložení, ale zejména pro detailně zdobené kazetové stropy a vřetenovité schodiště.

Na prohlídce těchto prostor uvidíte vstupní halu, lovecký sál, koupelnu, předpokoj, dámský pokoj a ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál.

Soukromé apartmány

Soukromé knížecí apartmány v prvním patře zámku sloužily knížecí rodině až do roku 1945. Poté, od 50. let 20. století až do roku 2001, byly vystaveny exponáty zemědělského muzea. Od roku 2001 jsou otevřené pro veřejnost a nabízejí prohlídkový okruh s původním inventářem instalovaným podle dobových soupisů.

Na prohlídce uvidíte apartmán Sofie Esterházy, rodinný sál, apartmán prince Franze a apartmán Františky – manželky vládnoucího knížete Aloise II. Dále navštívíte úvodní halu a kulečníkový sál. Z knížecí oratoře bude možné nahlédnout do zámecké kaple sv. Jakuba staršího.

Křivoklát

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|2px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|41px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

HRAD KŘIVOKLÁT

Impozantní lovecký hrad Křivoklát je jedním z nejstarších středověkých hradů, který se nachází na skalnatém ostrohu nad Rakovnickém potokem na území městyse Křivoklát ve Středočeském kraji.

Vznikl již ve 13.století, stal se jedním ze sídelních hradů českých králů. Nebudeme se zde pouštět do dlouhého rozepisování historie, tu se určitě podrobně a fundovaně dozvíte na některém z prohlídkových okruhů, ale jen zmíníme, že zde často pobýval např. král Václav I. , Přemysl Otakar II. , Elliška Přemyslovna, část dětství v odloučení od své matky zde také prožil Karel IV. , který se sem později vrátil i se svou manželkou a také Václav IV.

Bez zajímavosti není, že po nástupu Habsburků na trůn hrad sloužil jako obávané státní vězení. Uvězněn zde byl i například Edward Kelley, anglický alchymista, který patřil ke dvoru císaře Rudolfa II.

Hrad Křivoklát je proslulý kromě svých loveckých sbírek ve velké věži také mnohými expozicemi gotického malířského a sochařského umění , najdete zde bohaté furstenberské muzeum a obrazárnu , knihovnu obsahující až 52 tisíc svazků, již zmiňované proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji. K hradu také patří nádherná hradní kaple či věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem.

Tajemný hrad Křivoklát se stal inspirací mnoha filmařům pro natáčení jejich filmů, tak jste mohli všechny zákoutí hradu vidět například v Honza málem králem, Noc na Karlštejně, Třetí princ, Tři veteráni , Anděl Páně , Bathory, Jak se budí princezny nebo i v amerických filmech Wanted nebo v Kletbě braří Grimmů, kdy hrad navštívili i hvězdy jako Angelina Jolie nebo Matt Damon.

Pro svou neopakovatelnou krásu a atmosféru je také místem svatebních obřadů. A nejen to! Na Křivoklátu se lze dokonce i ubytovat. Můžete tak zažít neopakovatelné noci v luxusním ubytování tam, kde před Vámi pobývali i králové….

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Bohaté sbírky, knihy i mučírna “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Na Křivoklátu si můžete hrad prohlédnout ve 4 prohlídkových okruzích.

Hned ten první se jmenuje Gotické paláce, doba prohlídky je asi 80 minut a jedná se o základní okruh. Navštívíte v něm II.hradní nádvoří, Stříbrnici, Augustovo vězení, hladomornu, kapli, Rytířský a Královský sál, knihovnu, obrazárnu, místnosti věnované Filipině Welserové a hradní muzeum.

Druhý okruh má stejný název, ale polovční dobu prohlídky. Jedná se vlastně o zkrácenou verzi prvního okruhu pro rodiče s dětmi. Okruh je přístupný od dubna do června o víkendech. Uvidíte v něm II.nádvoří, Stříbrnici, vězení, hladomornu, kapli, Rytířský sál, Královský sál a lapidárium.

Třetí okruh, který se jmenuje Celým hradem, napovídá, že se jedná o prohlídku celého areálu , která trvá přibližně 100 minut. Tento okruh je fyzicky náročnější, začíná už na I.nádvoří a kromě toho, co lze vidět i na prvních prohlídkách, navštívíte i hradby a Velkou válcovou věž.

Čtvrtou možností je okruh s názvem Na hradby a velká věž. Jedná se o volný prohlídkový okruh bez průvodce o délce 20 minut. Prohlídnete si hradby a expozici ve velké věži s možností vyhlídky do okolí hradu.

Kromě pravidelných okruhů jsou pro vás připraveny noční prohlídky v rámci celorepublikové akce Hradozámecká noc na konci srpna nebo třeba Adventní a Vánoční prohlídky poslední měsíc v roce.

Velkým tahounem a opravdu jen pro odvážné je na hradě připravena dobrodružná zážitková hra „Kellyho Žalář“. Jde o hru typu Real Escape Game. Jedná se o první hru v Evropě v reálných kulisách. Lidé jsou uvězněni ve středověké cele a objevují zde hádanky a šifry. Postupně nalézají objekty a otevírají skrýš, až nakonec naleznou klíč pro cestu na denní světlo.

[/et_pb_blurb][et_pb_blurb title=“Lesy, Ota Pavel i Krušovice “ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/kaple.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Jaký by to byl výlet a návštěva Křivoklátu bez poznání okolních křivoklátských lesů a přírody? Jedná se také o kraj spisovatele Oty Pavla, autora úspěšných románů jako například Zlatí úhoři. Ale i pro milovníky měst, kulturních památek nebo třeba piva se toho najde více než dost.

Křivoklátsko je chráněná krajinná oblast a biosférická oblast UNESCO, je zde zachováno více jak 1800 druhů rostlin a až 120 druhů ptáků. Dvě třetiny tohoto území je pokryto listnatými a smíšenými lesy. Středem oblasti protéká řeka Berounka. Určitě stojí za to navštívit na západě Skryjská jezírka s vodopádem na zbirožském potoce. U Skryjí lze obdivovat krásné skály, bohaté na zkameněliny. Najdete zde také zříceninu unikátního hradu Týřov. Lesy jsou vyhlášeným houbařským rájem. Kraj Berounky je také zemí zaslíbenou všem vodákům a rybářům.

Na své si zde přijdou jak pěší turisté, tak cyklisti, lesy jsou protkané kvalitní sítí cyklotras. Křivoklátské okruhy jsou určeny pro cyklisty všech výkonnostních kategorií, dokonce i pro rodiny se staršími dětmi.

Vydat se můžete po naučné Lánské stezce, ohrazené části křivoklátkých lesů. Je zde vyhlídka pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí. Stezka začíná a končí na okraji obce Lány, je dlouhá asi 4,5 km a je na ní 22 zastávek. Seznámíte se na ní s faunou, flórou a přírodními poměry obory.

Další naučnou stezkou, ale o poznání kratší, je stezka U Eremita, která vede z Roztok u Křivoklátu do Branova a měří pouhý 1 kilometr. Vede po úzké skalní římse a seznámíte se na ní s pětatřiceti dřevinami, které zde rostou.

Pokud jste na výletě i s vašimi potomky, navštivte Rekreačně naučný areál Křivoklát – Lesní hřiště. V malebném prostředí lesa najdete místo pro dopočinek, dráhu, skluzavku, houpačky, prolézačky, sportovní hřiště, kolotoče, houpací sítě i 40 m dlouhou lanovku. Připraveny jsou i lavičky, altánky nebo ohniště. Areál je přístupný celoročně.

Na vašich toulkách kolem Křivoklátu se určitě zastavte u krásné vyhlídky na vrchu zvaném Na Babě. Vyhlídka se jmenuje Paraplíčko a  pohled z ní patří k nejkrásnějším výhledům na řeku Berounku.

Mezi další oblíbené cíle patří branovský Luh s přívozem, známým z knih Oty Pavla. Přijďte posedět před chalupou na lavičce pod akátem a zavítejte do domku převozníka Proška, kde najdete pamětní síň spisovatele Oty Pavla.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Léto na Křivoklátě, Křivoklání i Královský Advent“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/krivoklani.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Křivoklát se každoročně stává místem konání mnoha akcí, které začínají hned na začátku sezóny.

V dubnu můžete přijet na hrad oslavit tradiční Královské Velikonoce. Na jarmarku si můžete nakoupit ruční výrobky nebo si je vyzkoušet vyrobit nebo třeba zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. Pro zábavu je tu hudba, divadlo a možná i kejklíři. K vidění je velikonočně vyzdobená kaple, přijede i král Václav IV. s královnou a doprovodem v tradičních kostýmech. Pro mlsné jayky jsou připraveny staročeské speciality a také zelené pivo.

Od června až do konce září probíhá akce Léto na Křivoklátě. Zde nelze podrobně vypsat, co všechno je k vidění a slyšení, ale alespoň z předešlých ročníků jmenujme Mistrovské kytarové kurzy, country a folkové koncerty, různá divadelní či muzikálová představení, Noir film festival, noční prohlídky a mnohem více. Je určitě z čeho vybírat a ať už přijedete v tomto období na Křivoklát kdykoliv, něco se bude dít.

Na přelomu července a sprna hrad obsadí několik desítek řezbářů v rámci sympózia nazvaného Křivořezání. Řezbáři se zde setkávají na týden pravidelně již skoro 20 let a každým rokem je téma jejich tvorby jiné. Sympozium je zakončeno prodejní výstavou a ukázkami vyřezávání pro veřejnost.

V září, většinou se jedná o druhý víkend, Křivoklát ožívá Mysliveckými slavnostmi Sv.Eustacha. Jakpak by ne, když je Křivoklát pokládán za kolébku české myslivosti. Jedná se o festival lovecké hudby a myslivosti. K vidění jsou ukázky sokolnictví, vábení, hon černé i jelení zvěře. K poslechu hraje lovecká hudba a uslyšíte i myslivecké troubení. I gurmáni si přijdou na své při ochutnávkách a ukázkách úpravy zvěřiny. Pro děti je připraven herní vzdělávací program s mnoha odměnami.

Máme tady přelom září a října a další tradiční akci nazvanou Křivoklání. A co uvidíte? Rytířské slavnosti plné šermířských soubojů, turnajových klání,  velkolepý rytířský průvod, divadlo, dobovou zbrojnici, tržiště. Jsou zde představeni i koně a dravci, kteří hráli v úspěšných filmech a jejich výcvik. K dokreslení atmosféry hraje dobová hudba.

V listopadu nás čeká na Křivoklátě Svatomartinský košt. Sám Sv.Martin přiveze první mladé víno. Na programu je ochutnávka vín, cimbálová muzika, vypečená svatomartinská husa a bohatý doprovodný program pro děti.

A konečně poslední měsíc v roce a jedno z nejkrásnějších období. Alespoň dva víkendy nás čeká Královský Advent na Křivoklátě. Připraven je jarmark, kejklíři, komedianti, středověká hudba, průvod, šermíři i flašinetář. na nádvoří je nainstalován betlém a celý hrad je slavnostně vyzdoben.

[/et_pb_blurb][et_pb_blurb image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/paraplicko.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Jestliže chcete poznat, jak se ve zdejším kraji bydlelo na přelomu 16. a 17.století, navštivte Hamousův statek ve Zbečně. Jedná se o obytnou roubenku s černou kuchyní a chlebovou pecí. Zajímavostí stavení je, že má dvě komory, které jsou postaveny nad sebou. O sobotách bývá součástí prohlídky i pečení chleba.

Pokud máte rádi památky, sakrální stavby a menší města, tak návštěva jak samotného městyse Křivoklát nebo bývalého královského města Rakovník vás určitě nezklame. Můžete obdivovt kostel Sv.Bartoloměje, Synagogu, Pražskou a Vysokou bránu a mnoho dalších….

A konečně pro milovníky zlatavého moku je snad povinností návštěva nedalekého Pivovaru Krušovice. Máte možnost si prohlédnout královský pivovar. Prohlídka je spojená s degustací, kde vás seznámí s jeho historií až od roku 1548, dozvíte se, jak se místní pivo vyrábí  a budeme mít možnost ochutnat to nejlepší.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“3px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|0px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Služby“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Služby, které hrad nabízí:

  • Pronájem prostor
  • Rezervace
  • Suvenýry
  • Parkoviště
  • Restaurace
  • Občerstvení
  • Rodiny s dětmi,
  • Svatby
  • Noční prohlídky
  • WC

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak na Křivoklát? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Autem

Od Prahy – po D6 a silnici 236, vzdálenost 60 km

Od Plzně – po D5/E50 , vzdálenost 69 km

Od Karlových Varů – po silnici 6, vzdálenost 90 km

Od Brna – po D1/E50/E65, vzdálenost 268 km

Vlakem, autobusem

nejprve do Berouna a poté do městyse Křivoklát a odtud pěšky na hrad.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“0px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“Křivoklát 114, 270 23 Křivoklát, Chequia“ address_lat=“50.03768″ address_lng=“13.872454999999945″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Hrad Křivoklát“ pin_address=“Křivoklát 114, 270 23 Křivoklát, Chequia“ pin_address_lat=“50.03768″ pin_address_lng=“13.872454999999945″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Sychrov

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“37.9063px|0px|2px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

ZÁMEK SYCHROV

Krásný novogotický zámek Sychrov se nachází v malebném kraji Českého ráje, uprostřed krásné přírody nad údolím říčky Mohelky, jen asi 16 km jižně od Liberce.

Cílem našeho webu není podrobně popisovat historii, to se určitě dozvíte při návštěvě zámku od jeho průvodce, ale jen uvádíme, že původně na místě, kde dnes zámek stojí, stávala gotická tvrz, která byla v průběhu třicetileté války zničena. Poté zde byl postaven dvoupatrový barokní zámek, který byl nakonec přestavěn posledními majiteli zámku před konfiskací, kterými byla francouzská knížecí rodina Rohanů,  a tak je francouzský vliv více než znatelný. Ne nadarmo se o zámku říká, že je květem Francie na české půdě.

Uvnitř je zámek bohatě zařízen původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Před pár lety měl Sychrov po zámku Konopiště druhý největší sbírkový fond v Česku, který zahrnoval asi 48.750 předmětů. Jedná se jak o sbírky obrazů, soch, hodinek, skla, tak původní mobiliář. Většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.

Součástí zámeckého areálu je anglický park o rozloze 26 ha. Patří k nejkrásnějším a nejbohatším botanickým sbírkám v České republice. Park je rozložen na třech osách vycházejících. Hlavní centrální osa je zakončena stavbou oranžérie, nejvýraznější dominanty parku. Tato krásná stavba slouží jako odpočinková kavárna, kde si můžete zpříjemnit Vaši návštěvu a nasát plně zámeckou atmosféru.

Zajímavostí je, že na zámku pobývalo mnoho známých osobností a jednou z nejznámějších byl génius české hudby, hudební skladatel Antonín Dvořák. Zámek navštívil celkem devětkrát, naposledy s ním přijel i jeho zeť Josef Suk. Dvořák byl totiž velmi blízkým přítelem knížecího tajemníka Aloise Göbla.

Vzhledem k romantickému vzhledu zámku a parku si ho vybralo množství filmařů pro natáčení svých filmů. Povědomý vám bude třeba z pohádek Zlatovláska, Kočičí princ, Nesmrtelná teta nebo z filmů Radúz a Mahulena, Strašidlo cantervillské a mnoha dalších.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|2px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Prohlídka sídla, zlatý poklad, panenky i princezna“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Na zámku Sychrov máte na výběr celkem ze sedmi pravidelných okruhů, i když u některých se jedná spíše o výstavy.

První základní okruh se jmenuje Novogotický klenot Rohanů, trvá přibližně hodinu a mimo jiné navštívíte honosně zařízené královské apartmá, kde přebýval svého času třeba i francouzský král Karel X. Část zámku je věnovaná soukromým apartmá knížete a kněžny. Prohlídka zahrnuje také reprezentační prostory jako salon, knihovnu, hráčský salon a velkou jídelnu.

Pro rodiny s dětmi je připravena úžasná prohlídka s princeznou, která zábavnou a jednoduchou formou seznámí děti s tím, jak se na zámku žilo princům a princeznám.  Trvá 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory.

Pokud chcete vidět Zlatý poklad, právě vám je věnován třetí okruh. Jedná se o výstavu plastik a šperků z drahých kovů a kamenů od šperkaře Františka Khynla, který mimo jiné pracoval pro domy jako Tiffany a Cartier.

Dalším krátkým okruhem – výstavou je výstava panenek, která je určená nejen nejmenším návštěvnicím zámku. Trvá asi 10 minut a navštívíte jeden zámecký pokoj, kde jsou k vidění panenky sběratelky S.Jakoubkové.

Pátým okruhem s názvem Areál je vstup do nádvoří a sklepení pod jižním a východním křídlem zámku. Dole ve sklepení si můžete prohlédnout výstavu „Ze života medvědího klanu“. Navštívíte také přilehlý anglický park, oranžerii nebo třeba Rudolfovu vyhlídku.

V prostorách bývalé zámecké konírny probíhá šestý a sedmý okruh – výstavy. Šestý je nazván Technopolis a je zaměřen na vynálezy a vynálezce 19. a 20.století. Sedmý okruh je prohlídka stejné výstavy rozšířená o Medvědí hru v zámeckém parku, která je určena především dětem.

Kromě těchto pravidelných okruhů jsou pořádány během celého roku i ty netradiční. Jedná se zejména pohádkové prohlídky pro děti. Jako třeba Rozum a štěstí, Čert s vodníkem na zámku nebo  Arvenské princezně.

O velikonocích a vánocích vás čekají prohlídky vyzdobených interiérů zámku a o vánocích najdete pod stromečkem i hračky rohanských dětí, navíc je pro každého připravený speciální dárek.

[/et_pb_blurb][et_pb_blurb title=“Lesní putování, kukuřičné bludiště a Český ráj “ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/sychrov1-1.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Po návštěvě zámku ještě není potřeba spěchat domů, v okolí Sychrova najdete určitě věci k vidění, zábavě i si užijete přírodu.

Ještě v samotném zámeckém parku najdete například vodárenskou věž nebo zajímavý železniční viadukt, Rudolfovu vyhlídku a romantickou bránu zvanou Arturův hrad. Parkem vede naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem, kterou nechal v 19.století vytvořit nad údolím řeky Mohelky Kamil Rohan. Stezka je dlouhá 1,8 km a je na ní 6 stanovišť. Kromě toho, že si projdete krásnou přírodou, tak má stezka za úkol seznámit veřejnost s historickými zajímavostmi místních lesů.

Jen pouhých 200 m od samotného zámku v poli plném kukuřic vás čeká rodinka Kukuřičáků. Jejich domovem je bludiště vytvořené v kukuřičném poli a číhají hlavně na rodinky s dětmi a další dobrodruhy, kteří jsou připraveni nalézt tu správnou cestu ven z bludiště. Na 8 tabulích ukrytých v zákoutí bludiště najdete hádanky. Pokud si chcete zahrát interaktivní hru, nezapomeňte si mobil s Androidem a čtečkou QR kódů!!

Pro milovníky koní a výhledů z koňského hřbetu je připraveno na ranči ve vesnici Zásada u Sychrova několik kurzů jízdy na koni, ať už se jedná o ježdění anglické, westernové nebo v dámském sedle. Najdete tady také další typická i netypická zvířata a ukázky sokolnictví.

Znalce a milovníky zlatavého moku určitě potěší blízkost obce Svijany, kde se vaří skvělé a známé pivo a nejen to. Můžete zde navštívit další zámek, který patřil rodu Rohanů, který jej připojil k Sychrovu. Najdete ho asi 8 km od Sychrova.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Masopust, Dvořák, skotské hry i sokolníci“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/dudak.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Zámek Sychrov je otevřen celoročně a dokonce nezavírá ani pondělky, to znamená, že kromě prohlídek si můžete v průběhu roku užít i další akce.

Třeba hned v únoru je to masopust v prostorách zámeckého parku. Přijďte se pobavit a poučit, shlédněte folklórní soubory Krkonošký horal a Horačky v dobových kostýmech, podívejte se na tradiční řemesla. K masopustu už tradičně patří zabíjačka a tady je pro vás připravena ta staročeská!

V období velikonočních svátků vás čekají Velikonoční trhy na Sychrově, kde si kromě ukázek řemesel můžete zakoupit i tradiční zboží spojené s těmito svátky. Atmosféru doplní zpěv, divadlo a třeba i žonglér.

V květnu se zámecký park promění na pohádkový a jeho hlavními protagonisty se stanou děti. Je pro ně v průběhu jednoho víkendu připraveno spoustu soutěží, při kterých je budou provázet princezny nebo zbrojnoši a za odměnu pak čeká na každého dětského účastníka dárek.

V červnu už tradičně probíhá zahájení festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov, kde vystoupí různí umělci interpretující díla Antonína Dvořáka.

Na konci srpna se prostory zámku zaplní muži v tradičních skotských kiltech, ženami ve skotských krojích, znějí dudy a pije se tradiční skotská whisky. Už skoro dvacet let zde mají své místo tradiční Skotské hry. Dva dny plné zábavy, skotských tanců, skotské a irské hudby a tradiční skotské těžkoatletické soutěže. Pro děti je připraven zvláštní program, můžete si zahrát golf nebo třeba obdivovat majitele britských historických vozidel.

Neodmyslitelnou součástí Sychrova a jeho parku jsou od dubna do října historické sokolnické ukázky s dravými ptáky. K vidění je volné létání dravců doprovázené odborným výkladem profesionálního sokolníka.

V posledním měsíci roku, většinou první adventní víkend, se na Sychrově Adventní trhy. Opět zde uvidíte tradiční řemesla, můžete zakoupit vánoční dárky a ochutnat cukroví a spoustu dobrot. Je také připraven bohatý doprovodný kulturní program pro děti i dospělé a vánoční atmosféru umocní i betlém umístěný na nádvoří.

Kromě těchto víceméně pravidelných akcí je během roku pořádáno množství výstav, koncertů vážné a populární hudby a přehlídek jak v prostorách zámku, jeho přilehlého, tak oranžerie.

[/et_pb_blurb][et_pb_blurb image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/rohan.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Příznivci tajemna mohou navštívit nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn. Ať už sem pojedete ze Sychrova autem (asi 10 min), na kole nebo vlastních, po prohlídce tohoto hradu se vydejte dále do malebného údolí řeky Jizery směrem k obci Malá Skála. Jedná se o vyhlášené středisko rekreace v Českém ráji, obklopené dominantami Pantheonu a hřebene Suchých skal.

Zámků a památek ve v celém Českém ráji mnoho, takže pokud se rozhodnete zůstat v kraji déle, určitě stojí za to navštívit Trosky, Hrubou Skálu, Bezděz, Frýdlant a další.

Pro sportovně založené je i v tomto kousku Českého ráje připraveno mnoho cyklostezek nebo možností pěších výletů po turistických značkách. Kombinací je tolik, že by nestačily na samotný příspěvek.

Pokud vaší dovolenou nepojmete jako aktivní, ale spíše odpočinkovou, v Zámeckém hotelu Sychrov hned u zámku je vám k dispozici wellness s velkým množstvím relaxačních procedur.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Služby “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Služby, které zámek nabízí:

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak na SYchrov? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

 

Autem

Od Prahy –  po D10 a E65 směr Liberec, vzdálenost asi 93 km

Od Hradce Králové – po silnici 35, vzdálenost asi 80 km

Autobusem a vlakem

Do Sychrova se dostanete jak busem, tak vlakem a poté pěšky do kopce k zámku

Na kole

K Sychrovu vede cyklotrasa přes údolí Mohelky, dlouhá asi 12,8 km, která začíná v Hodkovicích.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“3px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“Sychrov 1, 463 44 Sychrov, Chequia“ address_lat=“50.626304″ address_lng=“15.088933999999995″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Zámek Sychrov“ pin_address=“Sychrov 1, 463 44 Sychrov, Chequia“ pin_address_lat=“50.626304″ pin_address_lng=“15.088933999999995″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Trosky

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|5px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“4px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

HRAD TROSKY

Zřícenina hradu Trosky, která je neodmyslitelnou dominantou a symbolem Českého ráje, se nachází na vrcholu stejnojmenné hory v katastru obce Troskovice v okrese Semily. Vrch je nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny.

Hrad tvoří dvě věže se jmény Baba a Panna, z nochž druhá jmenovaná má výšku 57m. Zakladatelem hradu byl Čeněk z Vartenberka a se stavbou se započalo někdy koncem 14.stol.  Vnitřní hrad byl postaven mezi dvěmy čedičovými sopouchy os jihu chráněný prudkým svahem a od severu předhradím.

V roce 2000 bylo nově vybudováno přístupové schodiště a vyhlídkový ochoz na věži Baba, ze kterého je kruhový výhled do okolí např. na Mladou Boleslav, Turnov, Prahu, Lužické a Jizerské hory, krkonoše a především velkou část Českého ráje.

Provoz hradu je individuální, bez průvodce. Je ale možné zajistit výklad o dějinách a samotném hradu. Za zmínku určitě stojí tajemné trosecké podzemí, které přitahovalo pozornost amatérských badatelů a dobrodruhů od 18.století. Roku 1859 se čtyři studenti ze Sobotky po několika dnech prokopali úzkou, asi 100 m dlouhou chodbou do velké jeskyně, která byla dle jejich slov prostorná jako Malé náměstí v Jičíně.

Loupeživý rytíři Šof a Švejkar někde museli ukrýt svůj lup. Také Ota z Bergova, který se roku 1415 podílel na vyloupení Opatovického kláštera, skryl ukradený poklad do podzemního labyrintu. Vstup do podzemí z hradu musí být dobře ukrytý, protože se jej dodnes nepodařilo objevit.

Tajemnou atmosféru si vybírají některé páry pro svůj svatební obřad, který je možný podširým nebem mezi středověkými troskami na věži Baba, Aehretálské vyhlídce nebo nádvoří hradu.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jeden okruh, noční prohlídky i zábava “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Vzhledem k tomu, že se jedná o zříceninu hradu, nelze očekávat několik prohlídkových okruhů či expozice, ale i tak po zaplacení vstupného můžete navštívit celý hrad, kterého prohlídka trvá asi 40 minut. Podíváte na nádvoří, na věž Baba, na Aehrentálskou vyhlídku.

A i když to vypadá, že se na zřícenině nemůže nic dít, opak je pravdou. Hlavně v letních měsících je na Troskách rušno. Pokud tam zavítáte hned na začátku sezóny v období čarodějnic, můžete hned potěšit své chuťové buňky a ještě se dozvědět, jak se dělali zabíjačky, čeká vás Ukázka staročeské výroby tradičních zabijačkových pochoutek s ochutnávkou.

Už tradičně je na hradě připraven program Léto na Troskách, který se každoročně obměňuje a kde je co k vidění či slyšení od května do konce října, kdy tady končí sezóna. Tak například nerozlučně je spjato s tímto místem sokolnictví. Historie sokolnictví. Ukázky krmení, lovu a příletu dravých ptáků. Těchto víkendů lze začít během sezóny několik.

Pořádány jsou víkendy plné středověké hudby a písní třeba s kapelami Gothien, Holba nebo Dura Nux a za milého doprovodu hradního šaška Ondřeje.

Chcete zažít krásný rodinný víkend na Troskách? Navštivte v červnu Víkend na středověkém hradě –  dva dny nabité divadelními vystoupeními, šermem, sokolnickými ukázkam, dobovou hudbou a tancem. V předhradí možno navštívit středověký jarmark.

Prázdninové měsíce toho nabízí ještě více. Třeba můžete vidět o víkendu nazvaném Lanochodci na Troskách mladé nadšence, jak se pokouší přejít na laně stometrovou vzdálenost mezi Babou a Pannou.

Ve dnech svátků příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje do českých zemí se konají na hradě Cyrilometodějské slavnosti. Co vás tady čeká? Zahájení slavností samotnými věrozvěsty, výuka cyrilice, ukázky šermu, pohanské tance a kejlíři. V předhradí středověký jarmark.

Na konci prvního prázdninového měsíce si můžete přijet připomenout Vyplenění hradu švédským vojskem – víkend ve znamení třicetileté války – dobývání a vyplenění hradu, mušketýři, souboje a dobové tance. V předhradí je malý jarmark.

Trosky jsou pověstná brána do pekel v srdci Českého ráje a jednou za rok vylézají ze skalních a jeskynních systémů, které se nacházejí pod hradem a pod jeho okolím. Na začátku srpna se o tom můžete přesvědčit na víkendu nazvaném Čerti na troskách. těšit se můžete na  ukázky pekelných řemesel, na čertovské divadlo, tance u pekelných ohňů, na čertovskou kapelu a kejlkíře. Snad na hrad zavítá i rohatý sokolník.

Na konci srpna budou Trosky patřit již několikátému ročníku festivalu trampských písní Trosecký širák.

Přes celé prázdniny jsou připraveny Večerní prohlídky hradu s pozorováním západu Slunce, padajících hvězd. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou!!

[/et_pb_blurb][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/trosky2.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“][/et_pb_image][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/raft.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Skály, řeka, příroda i zábava pro děti“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/trosky1.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Tak jako u všech památek v Českém ráji, ať už navštívíte kterýkoliv z jeho koutů a hradů, o zážitky a zábavu je postaráno. Po návštěvě Trosek stojí za to zůstat v jeho nejbližším okolí. Nenechte si ujít překrásnou romantickou scenérii rybníků v Podtroseckém údolí.

V kaňonovitých údolích pod hradem najdete soustavu 8 rybníků – Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Kromě toho, že se tady můžete v létě vykoupat a odpočinout, lze zde pozorovat místní vzácnou flóru a faunu, například rosnatku okrouhlistou, pryskyřník velký a když budete trpěliví, tak i ledňáčka říčního.

Cílem všech romantiků a horolezců je známé Hruboskalské skalní město, z Trosek se sem dostanete po červené, po tzv. Zlaté stezce Českého ráje. A nejen sem, tato stezka vede z Mladé Boleslavi do Jičína, má celkem 119 km a lemují ji kromě Trosek další středověké hrady jako Valečov, Kost, Hrubá Skála, Valdtejn, Fýdštejn, nádherná skalní města, příroda, ale také skvosty lidové a městské architektury. Z Trosek se můžete vydat na obě strany a kdekoliv se zastavit a zase se na ni napojit.

Pokud jste na výletě s dětmi, budou – a to hlavně jejich holčičí část – z Muzea panenek a medvídků v Troskovicích pod hradem. Expozice má více než 1000 exponátů.

Najdete zde unikáty nebo panenky s osudovými příběhy. Nejen ty na hraní, ale ty, které sloužily i k jiným, výchovným účelům.

Na samostatný celodenní rodinný výlet je návštěva areálu Šťastná země v Radvánovicích u Turnova v blízkosti Trosek a zámku Hrubá Skála. Jedná se o přírodní zábavní park s velkým množstvím atrakcí.

Šťastná země nabízí návštěvníkům každý den (v období od konce dubna do září) dřevěný hrad, trpasličí vesničku, více než stovku houpaček a prolézaček, pískové rýžoviště,vzduchové trampolíny a také prožitkový Geopark. Mezi další atrakce patří airsoftová střelnice, babiččina zahrádka (živé bylinky: naučná zahrádka), minigolf, vodní osvěžení (rozprašovače vody v prostoru trampolín) a vodní skluzavka z vyhlídky – 30metrový adrenalin, nové lanové prvky, keltská vesnička, adrenalinové závěsné lávky nad Jizerou a mnohem více. Každý rok se zde konají Slavnosti slámy.

Obdivuhodné a plné památek je samotné malebné městečko Rovensko pod Troskami. První zmínka o něm je už z roku 1371. Největší pamětihodností tohoto místa je starobylá zvonice ye 17.století se třemi zvony, které jsou v klidovém stavu obrácené srdcem vzhůru.  Na náměstí můžete obdivovat sloup se sochou Panny Marie – vrcholně barokní plastiku.

K památkám lidové architekrury patří kamenná brána Brožova statku a typická roubenka v Matouškovš ulici čp. 206. V městském parku najdete pomník Svatopluka Čecha a jeho jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek nad městem.

Pokud vás spíše láká sport a adrenalin, v Rovensku si na řece Jizeře můžete půjčit plastovou kanoi nebo raft s veškerým příslušenstvím a také vám poví, jak na to v případě, že jste začátečníci.

Samotný Český ráj i Rovensko jsou protkány sítí czklostezek a turistických cest pro všechny, kdo raději aktivní odpočinek a milují přírodu.

Zde vám nabízíme opravdu jen zlomek toho, co lze ještě vidět a dělat po návštěvě hradu v jeho nebližším okolí, ale nabídka je velmi široká, že by se nám určitě ani nevlezla do jednoho příspěvku. Pro naplánování výletu či delšího pobytu v Českém ráji doporučujeme webovou stránku www.cesky-raj.info.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|5px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Služby“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Služby, které hrad nabízí:

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak na Trosky? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Autem

Od Prahy: po silnici E65 a E442, vydálenost asi 103 km

Od Liberce: po silinici E442, vydálenost 38 km

Od Hradce Králové: po silnici 35, vydálenost 66 km

Pod hradem je parkoviště, kde lye auto nechat a vzstoupat asi 250 m pěškz

Vlakem

Nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce), nebo v obci Ktová (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po zelené turistické značce). Cesta vlakem z Prahy do Borku p. Troskami trvá cca 2,5 hodiny s přestupem v Turnově.

Autobusem

Cesta autobusem je velmi komplikovaná. Doporučujeme přijet vlakem do Borku pod Troskami a poté, když se vám nebude chtít pěšky 3,5 km do kopce na hrad, můžete počkat na autobus, který vás sveze buď do obce Tachov nebo do obce Troskovice.

Na kole nebo pěšky – hrad leží jak na cyklostezce, tak na několika turistických trasách. Dovedou vás přímo k hradu.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|37.9063px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“Tachov 32, 512 63 Troskovice, Chequia“ address_lat=“50.516587″ address_lng=“15.23085100000003″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Hrad Trosky“ pin_address=“Tachov 32, 512 63 Troskovice, Chequia“ pin_address_lat=“50.516587″ pin_address_lng=“15.23085100000003″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Drábské světničky

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“3px|0px|16.5781px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Krom zbytků středověkého hradu tu lze obdivovat i nádherné výhledy do Pojizeří.

Na sedmi pískovcových blocích, které se tyčí 86-141 metrů nad údolím před několika sty lety vybudován skalní hrad, který až do bitvy u Lipan obývali husité. O hradu a jeho majitelích se nedochovaly žádné písemnosti. Dle nálezů zejména keramiky lze usuzovat, že hrad vznikl ve 12.–13. století. Pravděpodobně byl opuštěn a později znovu obnoven v letech 1425–30. Protože část zdejšího kraje byla v době husitských válek ovládnuta husity, předpokládá se, že za obnovením skalního hradu stojí právě oni. Této hypotéze ovšem odporuje katolická kaple, která je skály vytesána a kde se konaly bohoslužby. Brzy po ukončení husitských válek byl hrad opuštěn a zanikl.

Celá stavba byla důmyslně postavena a zcela využívala terénních podmínek tak, že se stala nedobytnou. Dřevěné stavby na skalních blocích byly propojeny mosty, schodišti a ochozy. Dochovaných 18 světniček a 6 chodeb tesaných ve skále bylo doplněno dřevěnými nástavbami a palisádami. Vznikl tak obranný systém doplněný obytnými místnostmi, modlitebnou, věznicí i strážnicí, z údolí krytý přirozeným porostem.

V současné době je tato bývalá pevnost jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje, protože nabízí úchvatné výhledy do nádherné krajiny Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Z vyhlídek je možné spatřit širokou část severních Čech od hradu Bezděz, přes lesnatou oblast Klokočky a Ralska k hřebenu Jizerských hor a Krkonoš.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|37.9063px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“5px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Užijte si přírodu a krásy kolem“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický hrad, ale jen zbytek skalního hradu, neprobíhají zde žádné komentované prohlídky ani akce. Zato existuje spousta možností výletů a zážitků v okolí. Český ráj se stal místem natáčení některých pohádek a filmů.

Úžasná a i nenáročná je trasa, kde navštívíte jak Drábské vesničky, tak hrad Valečov a může jít o její kratší varianty 8 km nebo si ji můžete prodloužit o dalších 8 km a dojít až do Mnichova Hradiště.

Pokud přijedete autem, můžete ho nechat na parkovišti v Dnebohu a odtud se vydat po modré až k Drábským vesničkám, prohlédnout a prozkoumat je a pokochat se krásným výhledem do okolí. V lesích kolem se natačátely některé záběry do známého filmu Jana Svěráka „Kuky se vrací“.

Odtud lze pokračovat po červené až na hrad Valečov. Pod tímto hradem si projdete skalní byty, které byly původně zimním táborem husitských vojsk a poté v nich až do 19.století bydlely celé rodiny. Na hradě Valečov se natáčely pohádky Lotrando a Zubejda a Rumpicimprcampr, takže se vám klidně může zdát povědomý. Po návštěvě Valečova se můžete buď vydat po modré zpátky do Dnebohu nebo jít až do Mnichova Hradiště.

Kombinací pěších výletů je mnohem víc a záleží jen na vás, kolik máte času a jak jste fyzicky zdatní a rychlí. A co všechno ještě stojí za to vidět v nejbližším okolí? Například hradiště Klamoma – pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu, Studený průchod – puklinu ve skále, kde je velmi zima i v létě,

Příhrazské skály – skalní město s bizarním skalním útvarem Kobylí hlava, Hynštu – torzo bývalého hrádku, který v 17.stol. sloužil jako modlitebna českých bratří a zastavit se po cestě v restauraci Krásná vyhlídka, odkud uvidíte největší rybník Českého ráje Žabakor.

Český ráj nabízí jednu z nejhustěji značených sítí cest v České republice. Jsou tu stovky kilometrů značených turistických tras, které protkávají region křížem krážem.

[/et_pb_blurb][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/dráb.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Památky, zážitky i relaxace “ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/jizera.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Oblast Českého ráje a okolí Drábských vesniček je bohaté nejen na přírodu a úžasné scenérie, zříceniny hradů a s tím spojenou turistiku a putování, ale také na historické a kulturní památky, zážitky a zábavu nebo sport a relaxaci.

Vzhledem k tomu, že Český ráj je rozsáhlý a každý návštěvník má jiný čas na návštěvu a možnost přesunovat se, uvádíme některé typy, co stojí za to vidět, když už budete na Drábských vesničkách.

Pokud jste spíše zaměřeni na poznávámí kulturních památek a zajímavostí, kromě množství hradů a tvrzí na skalních masívech, navštivte také hrad Trosky, Kost, Valdštejn nebo Hrubý Rohozec na Turnovsku, Humbrecht u Sobotky nebo zámky Sychrov a Mnichovo Hradiště nebo Staré Hrady u Jičína nebo Dětenice. Do muzeí a na prohlídku měst se můžete vydat do Jičína, Turnova nebo Mladé Boleslavi.

Pro zážitkáře a rodiny s dětmi je připraveno mnoho pravidelných akcí, hlavně v období letních prázdnin, ale i po celou sezónu hradů a zámků a i o vánočních svátcích. Raději pohádky, kejklíře, šermíře nebo třeba sokolníky? A co divadlo a hudba všech žánrů? A nebo třeba jarmarky se zábavou, ochutnávkami skvělé dobové kuchyně, pivem, vínem? Nebo třeba neckyáda a různé soutěže pro děti i dospělé? Nebo raději staročeské řemeslnické trhy nebo svatováclavskou jízdu? Je toho opravdu tolik, že to nelze vypsat do jednoho příspěvku.

Na své si přijdou i příznivci sportů nebo relaxace. K úžasným adrenalinovým zážitkům pro dospělé patří sjíždění Jizery na raftech a kánoích z Malé Skály do Turnova. Pro milovníky výšek je tu lezecká dráha na Malé Skále a co teprve horolezci. Český ráj je pro ně doslova a do písmene rájem. Asi nejoblíbenější aktivitou návštěvníků v posledních letech je cykloturistika. Desítky a stovky cyklistů na stezkách v celém kraji jsou toho dokladem.

Český ráj nabízí vhodné podmínky i pro rybolov. Ale i pro další sporty, jako je golf či tenis, je zde vytvořeno kvalitní zázemí. Na nejvyšším vrcholu Českého ráje, hoře Kozákov, můžete provozovat i paragliding. A pokud nebude zrovna počasí na to si zasportovat venku, k dispozici je množství sportovních hal, stadiónů nebo třeba krytých bazénů.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“33.1563px|0px|1px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“16.5781px|0px|15px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak se tam dostaneTE? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Autem

Od Prahy: po D10 a E65, vzdálenost 81 km

Od Hradce Králové: po silnici 35 a 16, vzdálenost 78 km

Od Teplic: po D8 a silnici 16, vzdálenost 135 km

Vlakem nebo autobusem

Ze všech směrů do Mnichova Hradiště buď autobusem nebo vlakem a potom do části Dneboh.

Turistické cesty

Z Dnehobu od parkoviště se dostanete ke světnicím po modré. Druhá cesta na Drábské světničky je od penzionu Krásná vyhlídka, po červené, nedaleko vrchu Mužský, kam vyjedete po silnici, která vede z Bosně přes Zásadku.

Cyklotrasa

Nedaleko dole pod kopcem vede cyklostezka

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|33.1563px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“2689, Mnichovo Hradiště, Chequia“ address_lat=“50.531692″ address_lng=“15.031802999999968″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Drábské světničky “ pin_address=“2689, Mnichovo Hradiště, Chequia“ pin_address_lat=“50.531692″ pin_address_lng=“15.031802999999968″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Kost

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|0px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

HRAD KOST

Gotický hrad Kost se nachází v půvabné krajině Českého ráje, v části obce Libošovice, okres Jičín, jen několik desítek metrů od pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje.  Jedná se o nejzachovalejší gotický hrad v České republice a je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo.

Zajímavostí je, že jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu (srovnatelný např. hrad Okoř u Prahy). Jeho původ se datuje až do 14.století, kdy byla zbudována na popud Beneše z Vartenberka malá dřevěná tvrz s obrannou kamennou věží. Tato věž s lichoběžníkovým půdorysem sloužila k ochraně před salvami z děl obléhatelů.

Za monstrózní siluetou hradu se schovává Lobkovický a Bibrštejnský palác, Vartemberský palác, Šelemberský palác, již zmiňovaná obranná věž, mučírna a kaple Sv.Anny.

Ze všech tří stran byly kolem hradu kdysi vybudovány tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí, z nichž první dva se zachovaly dodnes.

Jako mnoho jiných šlechtických sídel hrad Kost zažil svou dobu slávy i úpadku. Nějaký čas sloužil dokonce i jako sýpka a stavba chátrala. I když se z jeho původního vybavení zachovalo jen málo, je i přesto plný zajímavých exponátů. Jak detaily historie, tak interiéry a exponáty si prohlédnete přímo na hradě, ale zde bychom chtěli zmínit alespoň některé z kuriozit, které na hradě najdete.

Hned na prvním nádvoří stojí funkční replika katapultu a v mučírně pak kopie gilotiny, na které se popravovalo ještě za první republiky a protektorátu. V roce 2005 ji využili američtí filmaři, kteří na Kost přijeli natáčet scény do Hanibala. Další zvláštností je kulaté okno s dvojitým trychtýřovitým tvarem ve Vartemberském paláci. V tomto paláci je také vystaven obraz opředený tajemstvím. Jedná se o ženský portrét provrtaný kulkou. A ještě tam visí další obraz, který si zaslouží pozornost. Je na něm nejslavnější příslušník rodu Kinských – Štěpán. Ale historky, které se k portrétům váží už se dozvíte přímo od průvodce…

Pro svou specifickou krásu a majestátnost si ho volí mnoho párů jako místo pro svůj vstup do života, ať už ve společenských sálech hradu, na jeho nádvořích nebo v zahradě u Bibrštejnského paláce.

 
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Co je za zdmi hradu“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Pokud se tedy rozhodnete tento překrásný gotický skvost navštívit, máte na výběr ze 4 pravidelných prohlídkových okruhů, z nichž jeden je určen dětem.

První okruh s názvem Rodina Kinských v Čechách, který trvá asi 60 minut vás zavede do hradních paláců. První z nich Lobkovicův je sídlem kanceláří a bytů správy hradu. Shlédnete také zbrojnici s kolekcí pušek, pistolí a zbraní a jak bydlela rodina Kinských a seznámíte se s její historií. V rámci tohoto okruhu také navštívíte všechna hradní nádvoří, kapli sv. Anny a černou kuchyni.

Druhý okruh, který se jmenuje Mučírna trvá také přibližně hodinu. Seznámíte se v něm s historií hrdelního práva a soudnictví v Čechách v 16.-18.století a navštívíte hradní sklepení se středověkou mučírnou s gilotinou, pranýřem i španělskou botou. Dostanete se i do bývalé hospody na hradě, která tu fungovala ještě v 17.století a zavítáte také do spodního patra Bílé věže.

Třetí prohlídkový okruh je vlastně zkrácená bezbariérová verze předešlých, ve kterém lze navštívit pouze hradní nádvoří a kapli Sv.Anny. Trvá jen 30 minut a je přístupný pouze v v průběhu letních prázdnin.

A konečně čtvrtý okruh určený pro menší děti s názvem Z pohádky do pohádky. princezna Karolína provede vás a vaše děti hradem, během 35 minut navštívíte hradní nádvoří, kapli a komnatu princezny a představí vám pohádky z Kosti a okolí.

Kromě pravidelných prohlídek jsou pro vás připraveny i ty netradiční. O Velikonocích, v době nejdůležitějších křesťanských svátků, si můžete hrad prohlédnout s velikonoční výzdobou a přizpůsobeným výkladem.

Na hradě můžete zažít i noční prohlídku paláců, interiérů, černé kuchyně a dokonce i mučírny v rámci celonárodního projektu Hradozámecká noc poslední srpnový víkend.

V období Vánoc až do Silvestra máte možnost hrad navštívit a nechat se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc.

Rádi se bojíte a jste součástí příběhů? pak právě pro vás je určena opravdová lahůdka. Prohlídka nazvaná Mučírna s katem Heřmanem. Jedná se o interaktivní 50-ti minutovou prohlídku v rámci projektu otevřte 13.komnatu. Bližší info najdete na www.otevrte13komnatu.cz/rezervace-prohlidky.html.
[/et_pb_blurb][et_pb_blurb title=“Český ráj a okolí“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/kost-2.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Kam jinam po návštěvě hradu a podhradí než na výlet po Českém ráji.

Samotný hrad Kost dominuje malebnému údolí Plakánek, které je přírodní rezervací a jednou z nejhezčích částí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Délka naučné stezky Plakánek je 10,5 km a není nijak náročná, vede převážně údolím nebo jen opravdu mírně zvlněnou krajinou, proto je vhodná i pro rodinné výlety s dětmi. Uvidíte na ní nejen překrásnou flóru a faunu, ale i lidovou architekturu nebo šlechtická sídla.

Na stezku můžete nastoupit pod Kostí, ale jejím výchozím bodem je Humprecht v obci Sobotka. Stojí zde krásný zámeček ze 17.století obklopený orchidejemi. A co dál na stezce uvidíte? Překrásnou vesnici Nepřívěc s kostelíkem, roubenkami a zvonicí, ve které se zastavil čas, krajinu Sobotecka s lukami, na které se vrátily křepelky, údolí Plakánek s neopakovatelnou přírodou, Pilský rybník, studánku Roubenka, Poráň – nejstarší archeologickou lokalitu v Českém ráji, lomy s pískovcem, malebnou vesnici Vesec s roubenkami s tzv,záklopy.

Pokud si raději zvolíte návštěvu hradů a z Kosti byste se chtěli vydat na další, vězte, že možností je několik. Už jsem se zmínili o zámečku Humprecht, který je vzdálen od Kosti pouhé 4 km, takže je možné ho navštívit během jednoho dne bez zbytečného stresu.

O něco dále od Kosti leží další hrady, ale většinou se jedná o 10 km vzdálenosti v ne příliš náročném terénu. Po zelené nebo modré se dostanete k zámku na skalách Hrubá Skála, přičemž procházka Hruboskalským údolím patří k tomu nej…co Český ráj turistům nabízí. Hrad má věž, která je přístupná a jsou z ní jedinečné výhledy na nádherné skalní město s Troskami.

Další hradní zastávkou v Českém ráji je zřícena Trosky, vzdálena od Kosti také asi 10 km. Trasy k ní vedou dvě, proto záleží na tom, jak se cítíte fyzicky zdatní a kolik máte času. Trosky jsou vyhledávaným cílem turistů i pro svůj krásný výhled do okolí.

Nejstarším hradem v Českém ráji je Valdštějn a jeho vzdálenost je od Kosti 10 -16 km, záleží na tom, kudy se vydáte a je spíše pro ty zdatnější, protože trasa je náročná. Po cestě si můžete zajít i na Hrubou Skálu a projít si skalní město. Historie tohoto hradu sahá až do 13.století a je velmi pohnutá. Valdštejn se stal poutním místem a je velmi vyhledáván pro svou romantickou atmosféru ruin, obklopených skalami a lesy.

Po červené a následně zelené se dostanete k poslednímu hradu nebo spíše zřícenině hradu ve skalách – Valečovu. Od Kosti je vzdálen asi 9 km a trasa vede povětšinou zalesněným terénem.

Pro cyklisty, kteří chtějí navštívit Kost a Český ráj na kole, jsou k dispozici jak cyklostezky, tak cesta po silnicích nebo v údolí po lesních a polních cestách.

Mnoho návštěvníků hradu jsou během sezóny a hlavně letních prázdnin rodiny s dětmi, pro které je připraveno v Českém ráji mnoho akcí. Za mnohé vzpomeňme třeba červnový rodinný festival Maloskalská noc na Malé Skále, plný her, soutěží a tradiční neckyády. Při příležitosti zahájení turistické sezóny na Jičínsku Putování za Rumcajsem, Dobový letecký den v Mladé Boleslavi, srpnový Posvícenský jarmark a festival řemesel v Sobotce, v tentýž měsíc Skotské hry na Sychrově, slavnosti slámy Slamák v Radvánovicích, kde jsou připraveny napínavé soutěže na slámě pro celou rodinu a třeba na konci srpna Šermířské loučení s létem na hradě Roštejn.

Kdo má rád spíše města a vyhledává kulturu, muzea a památky, navštívit můžete Jičín, Turnov nebo Mladou Boleslav, kde si určitě každý přijde na své.
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“ Historické slavnosti, rytíři i slackline“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/kost1.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Několikrát do roka se na hradě konají pravidelné akce pro potěšení návštěvníků.

V dubnu na zahájení a v říjnu na ukončení sezóny se sejdou na hradě účinkující v dobových kostýmech na slavnosti příznačně nazvané Od gotiky po baroko. Kuchařky připravují a nabízejí k ochutnání v černé kuchyni skvělé koláče, na nádvoří probíhají souboje šermířů a sokolníci předvádějí ukázny svých dravců v akci.

V červenci mají již tradičně svůj sraz na hradě žongléři a kejklíři na Kejklířském festivalu.

Na přelomu července a srpna se sjedou čarodějnice, šarlatáni, mágové, vykladači, léčitelé a další podvodníci na Čarodějnický kongres.  S tajemnými osobami, zahalenými v dlouhých, tmavých róbách nebo otrhaných cárech, se v tu dobu potkáte na každé prohlídce.

Někdy v půlce srpna mají své místo Historické slavnosti. K vidění jsou šermíři, ochutnáte středověkou kuchyni a v komnatách hradního paláce poznáte šlechtický život v dobách renesance. Dozvíte se a dokonce uvidíte, jak vypadala v dávných časech vojenská morálka, své umění předvedou provazochodci, kejklíři a tanečníci při tanečních rejích.

Pro gurmány je otevřena hradní černá kuchyně a když se vám poštěstí, tak vás i nechají vypomoci. Ochutnávka je povinná! A už s plným žaludkem se můžete vydat do hradní kaple, kde zní středověká hudba a zpěvy.

Svůj program už zde má tradičně i Divadlo v Celetné z Prahy. Během sezóny o vybraných víkendech hraje nejen pohádky pro děti, ale i horory pro dospělé!

Víte, co je to slackline? Je to  balancování, chození a skákání na popruhu ukotveném mezi dvěma body. Skoro ke konci sezóny se na hradě Kost sejdou účastníci festivalu z celého světa a předvedou své umění. Je to unikátní akce, která je k vidění jen na hradě Kost.  Pro odvážnější návštěvníky, kteří by si chtěli chození na lajně vyzkoušet, je k dispozici nízká krátká lajna.

Celé léto každý den přesně ve 14.hodin se otvírají brány dobového kolbiště, kde se odehrávají rytířské turnaje na koních. Všichni jsou krásně ustrojení v renesančních kostýmech a přinesou vám zábavu, spoustu legrace i poučení.
[/et_pb_blurb][et_pb_blurb title=“Skalní obydlí a psí hřbitov“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/skalni.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Je škoda, že většina návštěvníků po návštěvě hradu bere nohy na ramena a vydává se hned někam dál. Málokdo ví, že i podhradí skrývá zajímavosti. Zkuste se tedy ještě na chvilku zastavit a prohlédnout si skalní obydlí Barušky a psí hřbitov.

Opravdu co by kamenem dohodil od hradu se nachází skalní obydlí Barušky. Není přesně známo ani jméno stavitele tohoto obydlí ve skále, ani k čemu objekt původně sloužil. Víme, že patřil vrchnosti a v roce 1881 sem majitelé nastěhovali bývalé zaměstnankyně, které se už nehodily k práci. Podle nich dostalo skalní obydlí jméno. Dvě vdovy, které zde bydlely odsud odešly někdy mezi rokem 1911 a 1918 a nastěhovala se sem početná chudá rodina. Poté, co odešla po 1.světové válce i ona, ztratil objekt obytnou funkci. Pokud přicházíte k obydlí od hradu, objeví se před vámi ruiny domku v celé své kráse. Má celkem pět místností...ale více už prozrazovat nebudeme, stojí za to si ho prohlédnout.

Zrovna tak blízko Kosti je i psí hřbitov, který rovněž chátrá a má tajemnou historii jako Barušky. Sloužil jako pohřebiště pejsků kosteckého panstva. Ještě nedávno byl hřbitov poset měděnými cedulkami se jmény domácích mazlíčků. Bohužel většinu už si odnesli zloději a hřbitov zarůstá…na jeho neopakovatelné atmosféře to však neubírá!
[/et_pb_blurb][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/plakanek.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/jarmark.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/09/podkost.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Služby“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Služby, které hrad nabízí:

  • Svatby
  • Pronájem prostor
  • Rezervace
  • Suvenýry
  • Parkoviště
  • Restaurace
  • Občerstvení U Rytíře
  • Rodiny s dětmi
  • WC
  • Samostatné prohlídky
  • Noční prohlídky

 
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak na Kost? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Autem

Od Prahy: rychlostní silnice R10 na Turnov – u Mladé Boleslavi sjezd na silnici 16 směrem na Jičín a potom Kost

Od Hradce Králové: silnice 35 směr Liberec – v Jičíně sjezd na silnici 16 směr Mladá Boleslav – v Sobotce odbočka směr Vesec u Sobotky, Podkost – Kost

Od Liberce: silnice 35 na Turnov a dále na Prahu – u sjezdu Příšovice odbočka na obce Žďár a Skokovy – Kost

Vlakem

Nejbližší stanice je v obci Libošovice (na trati Stará Paka – Mladá Boleslav), proto se musíte dostat do jednoho z těchto měst. Z Libošovic potom můžete přímo po žluté turistické, vzdálenost na Kost jsou asi 2 kilometry.

Nebo oklikou po modré a po červené, ale mnohem krásnější trasou Prokopským údolím.

 Autobusem

Autobusy přímo k hradu nebo do Podkosti a Libošovic jedou z Mladé Boleslavi, Turnova nebo Sobotky. Záleží, v jakou hodinu a ve kterém měsíci. Buď vám zastaví přímo u hradu nebo na křižovatce Pomníky asi 1,5 km uprostřed krásných lesů, odkud  vede k hradu červená značka.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“1px|0px|37.9063px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“Podkost 3, 506 01 Libošovice, Chequia“ address_lat=“50.490197″ address_lng=“15.134984000000031″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Hrad Kost“ pin_address=“Podkost 3, 506 01 Libošovice, Chequia“ pin_address_lat=“50.490197″ pin_address_lng=“15.134984000000031″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Červená Lhota

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“4px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|0px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA

Renesanční vodní zámek Červená Lhota vyniká mezi dalšími pohádkovými zámky v České republice a lze bez nadsázky říci, že patří k těm nejkrásnějším. A nejen to, ale i k těm nejnavštěvovanějším a v anketě Národního památkového ústavu se umístil mezi trojicí nejpohádkovějších.

Samotný zámek leží v zapadlém koutě Jihočeského kraje na severu Jindřichohradecka, vzdálen rušných měst i cest, v katastru obce Pluhův Žďár. Je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž. K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most. Nepřehlédnutelná je jeho sytě červená barva, která se odráží i na vodní hladině.

První písemná zmínka pochází z roku 1465. Gotická tvrz zde v údolí Dírenského potoka na žulovém skalním útesu vznikla již ve 14. století.

Zámek nabízí kromě prohlídky interiérů i projížďku na lodičkách po zámeckém rybníku. Celý zámek lze obejít po souši okolo rybníka, odkud se lze pokochat různými pohledy na celou čtyřkřídlovou stavbu.

Součástí areálu je také kaple Nejsvětější Trojice, prostá renesanční stavba stojící na návrší zámeckého parku. V interiéru zaujmou především dochované ilusivní malby a nápaditě řešený dřevěný strop symbolizující nebeský Jeruzalém.

Co se týká historie a vybavení interiérů, více se dozvíte na samotných prohlídkách, jen zmíníme, že například uvidíte antickou vázu starou asi 2500 let, portrét „nejošklivější ženy světa“ Markéty Tyrolské zvané Pyskatá nebo například vycpanou „poštovní“ medvědici pocházející ze Sibiře.

Zámek Červená Lhota je určitě znám mnoha milovníkům pohádek. Drží totiž prim v počtu jich zde natočených. Snad nejznámější z nich je Zlatovláska z roku 1973 s Jorgou Kotrbovou v titulní roli a Petrem Štěpánkem coby Jiříkem. Z dalších pak můžeme vzpomenout například pohádky O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku. Natáčely se zde i filmy, jeden z těch známějších je Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.

Pro svou neopakovatelnou pohádkovou a romantickou atmosféru je také místem konání svateb ať už ve svatební síni či zámeckém parku.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|1px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|0px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak bydleli poslední majitelé? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Na zámku Červená Lhota neuvidíte klasické expozice jako na jiných zámcích plné exponátů, ale prohlídky jsou spíše zaměřeny na to, jak bydleli poslední majitelé tohoto skvostu. Připraveny jsou 3 prohlídkové okruhy, z nichž dva jsou interiérové a třetí vás zavede do sklepení.

První okruh nese název Historické interiéry 1.patra a během 50-ti minutové prohlídky uvidíte autentický byt posledních majitelů  knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910. Patro je rozděleno na reprezentační, společenskou, soukromou a hostinskou část. Místnosti jsou zařízeny takřka výhradně autentickým mobiliářem. Mimo jiné si projdete a prohlédnete hostinský salon, Dittersův salonek, hostinskou ložnici, toaletní pokoj, věžní pokoj, předsíň, ředitelnu, pracovnu, jídelnu, salon, budoár, dámskou ložnici, garderobu, spojovací pavlač, pánskou ložnici, pánskou šatnu a Kamarýtovu ložnici.

Druhý prohlídkový okruh si užijí hlavně vaše děti. Jmenuje se Podkrovní pokoje a během 30 minut si budete moci prohlédnout podkrovní pokoje posledních dětských majitelů zámku. Zajímavostí je, že se jedná o největší půdní vestavbu z korku na světě.

Pokud jste tedy na zámku s dětmi a budete s nimi absolvovat tuto prohlídku, požádejte průvodce o zapůjčení sešitu Kdo se dívá, nezlobí. Jedná se o sešit s nafocenými detaily, které mohou děti hledat během prohlídky 1. patra a podkroví zámku. K dispozici jsou také ke stažení (na www.zamek-cervenalhota.cz/cs/pro-deti)  pracovní listy „Anton provází po parku“, které provedou děti po nejbližším okolí zámku, řada úkolů jim ukáže, co všechno jde vidět, když se člověk umí koukat.

Třetím pravidelným prohlídkovým okruhem je Sklepení. Tato krátká 15-ti minutová prohlídka je určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.Expozice představuje tři pozoruhodné sklepní prostory z části zapuštěné do skal.

Kromě prohlídek interiérů si můžete prohlédnout zámek z hladiny rybníka, můžete využít půjčovnu lodiček, kterou najdete v areálu.

 
[/et_pb_blurb][et_pb_blurb title=“Jen zlomek toho, co nabízí okolí….“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/expozice.jpeg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Vzhledem k tomu, že zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách, v regionu bohatém jak na kulturu, zážitky, sport, tak přírodní krásy, nestačilo by ani několik příspěvků na rozepsání všeho toho, co můžete navštívit a vidět v okolí zámku a když budete na výletě v tomto regionu. Budeme se snažit vám dát opravdu pár tipů, kde v okolí zámku příjemně strávit zbytek času po jeho návštěvě.

Začneme aktivnější, sportovnější částí a tou bude cykloturistika, pěší turistika, kolečkové brusle nebo třeba koupání.

Přímo Červenou Lhotou prochází cyklotrasa č.32 z Prahy do Vídně. Můžete namířit třeba směrem na Tábor (vzdálenost 34 km) nebo na opačnou stranu na Jindřichův Hradec (17 km). Dále zde má svůj počátek cyklostezka č.1182, která vede na Deštnou. Všechno záleží na Vašem čase a fyzické kondici. Nemáte vlastní kola nebo jste si je nedovezli? Nezoufejte!! V Červená Lhota restaurant vám je rádi zapůjčí.

Pro ty, co raději po vlastních, prochází Červenou Lhotou modrá a zelená turistická značka. Po modré lze jít jedním směrem na Deštnou až do Kamenice nebo druhým směrem na Samosoly přes Kardašovu Řečici až do Veselí nad Lužnicí.  Po zelené přes Čertův Kámen do Lovětína.

Pokud nebudete chtít ani chodit pěšky či šlapat na kole, další z možností jak strávit volný čas na Červené Lhotě je vydat se na projížďku do okolí na kolečkových bruslích. Přímé trasy pro bruslaře zde nejsou, ovšem vcelku rovinatá krajina s nově opravenými nefrekventovanými okresními silničkami vybízejí i k této formě pohybové relaxace.

Chráněné krajinné oblasti a  Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprostírá na 240 hektarech mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území Veselských pískoven. Navštivte naučnou stezku Veselské pískovny. Na trase dlouhé sedm kilometrů najde návštěvník 14 zastavení, kde jsou umístěny informační tabule, upozorňující na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin i živočichů. K  pískovně neodmyslitelně patří chráněná lokalita Pískový přesyp u Vlkova, což je téměř hektar pouště s jedinečnou faunou a flórou.

Jste na výletě v letních parných měsících a chcete strávit nějaký čas u vody? Ideální místo!! Vždyť zámek leží na okraji největší třeboňsko-jindřichohradecké rybníkářské oblasti celé republiky. Jen asi 1 km od areálu najdete rybník Třešňovec, ale pokud raději luxusnější koupání s veškerým pohodlím a nevadí vám cestovat dále, tak doporučujeme Lázně Aurora v Třeboni (vzdálenost asi 50 km) se slanou vodou a spoustou atrakcí.

Pokud se vám nechce tak daleko, tak určitě zajeďte do 17 km vzdáleného Jindřichova Hradce, do místního aquaparku s venkovním bazénem a dalšími atrakcemi.

A pokud už budete v Jindřichově Hradci, v tomto nádherném městě na řece Nežárka, navštivte jeho vyjímečné památky. Jeho historické jádro bylo pro svou vysokou historickou, architektonickou i kulturní hodnotu prohlášeno městskou památkovou rezervací. Největším tahounem je bezesporu monumentální soubor budov hradu a zámku. Jeho prostory často ožívají divadlem, hudbou a dalšími akcemi. Součástí areálu je také Pivovar a mlýn ze 16.století.

Na krásném náměstí stojí za shlédnutí budova radnice, Langrův sgrafitový dům, Nežárecká brána, bývala Jezuitská kolej, Muzeum, Krýzovy jesličky, židovský hřbitov, několik kostelů atd. Pro obdivovatele oblohy a jejích krás doporučujeme návštěvu Hvězdárny F.Nušla. Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm – úzkokolejka, zato s délkou úctyhodných 79 km.

 
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Bohoslužby,divadlo Václava Koubka, let balónem i paintball “ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/pohadka.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Kromě pravidelných prohlídek a expozice bydlení šlechty jsou na zámku Červená Lhota pravidelně pořádány bohoslužby v kapli Nejsvětější Trojice, která je součástí zámeckého areálu.

V době Velikonoc, nejdůležitějších křesťanských svátků, jsou v rámci Svatého týdne pořádány také vzpomínkové akce jako např. Svatá hodinka na Zelený čtvrtek – která připomíná Kristovo bdění v Getsemanské zahradě. Při světle svící, které se postupně zhasínají a symbolizují tak usínání apoštolů se lze zaposlouchat do starých českých zpěvů, evangelijních úryvků a žalozpěvu proroka Jeremiáše nad Jeruzalémem. Tento program může být, samozřejmě, každý rok pozměněn.

V letních měsících zámecký areál často hostí různá divadla a uskupení, ať už s představením pohádek pro děti, inscenací pro dospělé nebo šermířských představení pro celé rodiny.

Poslední srpnový víkend v rámci celostátní Hradozámecké noci bývá připravena prohlídka zámku zdarma s bohatým doprovodným programem, který má každý rok specifické téma. Na své si přijdou jak dospělí, tak děti.

Přímo naproti zámku v budově, která je také památkově chráněna je umístěna restaurace Červená Lhota Restaurant. Nabízí svým klientům možnost vychutnat si jídlo v neopakovatelné atmosféře s přímým výhledem na zámek. V jídelním lístku najdete lehkou mezinárodní kuchyni i dětské menu.

Zajímavostí je, že v areálu restaurace najdete divadlo pod vedením známého herce, zpěváka a harmonikáře Václava Koubka, které každoročně pořádá Pohádkové léto u zámku Červená Lhota. Během letních prázdnin hraje pohádková představení pro děti ve všední dny a o víkendech vždy od 15:00. Divadlo má velkou kapacitu, rezervace předem proto není nutná. V případě deště zajištěno kryté divadlo. A jaké pohádky můžete vidět? Tak třeba Perníkovou chaloupku, Malou mořskou vílu, Bajaju, Zlatovlásku a mnoho dalších…

Nebojíte se výšek a rádi byste poznali zámek a jeho okolí z ptačí perspektivy a přitom si vše vyfotili nebo natočili? Jednou ze služeb restaurace je zprostředkování vyhlídkových letů v letadle.

Raději byste létající balón? Během vzduchoplavby objevíte nová místa na zemi, to vše nad malebnou a  nedotčenou jihočeskou krajinou. Mezi jedno z  nejvyhledávanějších míst pro let patří právě Červená Lhota.

Další netradiční nabídkou služeb Červená Lhota Restaurant je půjčování piknikových košů s  širokou škálou drobných pochutin studené kuchyně a nápojů. Výborným doplňkem pro čas stráveným na pikniku je zahrát si zná- mou francouzskou hru Pétanque. Pétanque může hrát prakticky každý a i terén hřiště je libovolný, proto neváhejte vyzkoušet i tento druh zábavy.

A pro opravdu akční návštěvníky ve větší skupině je tady možnost poznat trochu jiný druh zábavy – paintball. Sport, zábava či hra, při které je cílem vyřadit protivníka zasažením kuličkou s barvou. Na zámku je spousta skrytých zákoutí, kde si můžete tuto hru vyzkoušet a užít si den plný adrenalinu a dobrodružství. Ideální jako firemní akce nebo doplněk soukromých oslav.
[/et_pb_blurb][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/kaple-1.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/balon.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/piskovny.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][et_pb_blurb image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Na výlet s dětmi můžete do dalšího jihočeského města plného památek a zábavy – Tábora. Vaše potomky určitě naláká návštěva Muzea lega nebo sladké Muzeum čokolády a marcipánu. Také v Táboře najdete hvězdárnu, kde jsou pořádány večery u dalekohledu s pozorováním nočním oblohy. No a co víc, je zde největší ZOO v jižních Čechách. Při návštěvě tak můžete spatřit vzácného Tygra ussurijského, Rysa ostrovida, Medvěda hnědého, Sovici sněžnou, Puštíka bradatého, Ibise rudého nebo například Výra velkého.

Pro milovníky hradů a zámků uvádíme ty, které mohou také v okolí navštívit: zámek Jemčina, Stráž nad Nežárkou, hrad Landštejn, hrad Chroustník, Třeboň, Hluboká nad Vltavou…

Možností a kombinací je tolik, že to snad ani na jeden výlet či dovolenou nestačí….

 
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Služby “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Služby, které zámek nabízí:

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak do Červené Lhoty? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Autem

Vlakem

Přímo do Červené Lhoty nevede železniční trať, nejbližší zastávka je v Kardašově Řečici (mezi Jindřichovým Hradcem a Veselím nad Lužnicí), odtud se k zámku dostanete po turistické stezce (cca 10 km).

Autobusem

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|37.9063px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“2px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“Červená Lhota 1, 378 21 Pluhův Žďár, Chequia“ address_lat=“49.246687″ address_lng=“14.885163000000034″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Zámek Červená Lhota “ pin_address=“Červená Lhota 1, 378 21 Pluhův Žďár, Chequia“ pin_address_lat=“49.246687″ pin_address_lng=“14.885163000000034″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Rožmberk

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“2px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“]

HRAD ROŽMBERK

Impozantní a zároveň jeden z nejstarších hradů Vítkovců, postavený jako dvojhradí, stojí v obci Rožmberk nad Vltavou v jižních Čechách, vzdušnou čarou jen asi 6 km od rakouských hranic. Toto město je spojené s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří svými aktivitami přinesli prosperitu širokému okolí, leží v podhůří Šumavy mezi Českým Krumlovem a Lipnem.

Dolní hrad je z pol. 13. stol., přestavěný renesančně a v 19. stol. upravený ve stylu anglické novogotiky. Z Horního hradu je zachována pouze kamenná hláska Jakobínka ze 14. stol. Rožmberk byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech vyšebrodským průsmykem bohatého horního Podunají.

S původním německým názvem Rosenberg je poprvé zmiňován v roce 1250 za vlády krále Václava I.  V krátké době se stal správním a hospodářským střediskem Vokova panství.

V Dolním hradu dnes najdete romantické muzeum s cennou sbírkou obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V rožmberské síni visí portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.

Samostatnou kapitolou je věž Jakobínka, ma které započal v roce 2013 projekt restaurování středověkými stavebními technologiemi. Po více jak sto letech bude tedy věž opravena a zpřístupněna veřejnosti.

Jako u většiny hradů a zámků, tak i romantické prostředí Rožmberka si vybírá mnoho párů pro slavnostní vstup do života, ať už v Křižácké galerii nebo na nádvoří či přilehlém prostranství.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“5px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Bohaté sbírky, katovna i prohlídky pro děti“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Na hradě Rožmberk jsou pro Vás připraveny kromě základního prohlídkového okruhu i výběrový a několik mimořádných. K vidění je poučení je tady toho více než dost.

První trasa nazvaná Buquoyské sbírky, která trvá přibližně 45 minut, vás provede celým prvním patrem hradu. Představí vám  slavný rod Buquoyů, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války. Uvidíte vstupní halu s bohatě zdobeným schodištěm, Křižáckou galerii, zbrojnici, Rytířský sál s bohatou sbírkou obrazů včetně portrétu Perchty z Rožmberka aslias Bílé paní.

Na druhé trase už výběrového okruhu s názvem Soukromé pokoje navštívíte 2.patro hradu s expozicí, která poskytuje pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století. Uvidíte jídelnu, salon, hernu a pracovnu, součástí prohlídky je Anglická věž. Tato trasa je přístupná také v zminích měsících a trvá 40 minut.

Další výběrový okruh . který se jmenuje Muzeum hrdelního soudnictví, katovna už sám o sobě napovídá, co asi uvidíte. Budete zavedeni do sklepení hradu a usazeni, abyste si mohli vyslechnout historii útrpného práva, budete seznámeni s prací kata. Pokud se odvážíte, můžete si mučidla i osahat nebo dokonce vyzkoušet na vlastní kůži. prohlídka trvá 20 minut.

Mimořádným okruhem je Anglická věž. Normálně je tato prohlídka součástí okruhu Soukromé pokoje, ale pokud to provozní možnosti hradu umožňují, je prohlídka věže i samostatná. Výstup na věž po bezmála dvou stech schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál hradu a okolní krajinu. Trvá pouze 15 minut.

Kromě Anglické věže je na hradě také věž Jakobínka. Mimořádné komentované prohlídky, které probíhají ze středověkého dřevěného lešení, provozuje Národní památkový ústav. Výklad je zaměřen na historii věže, průběh restaurátorských prací a využití středověkých technologických postupů. Podmínkou ůčasti je plnoletost a dobrá fyzická kondice.

Poslední dva mimořádné okruhy jsou věnovány dětem. První z nich s názvem Dětský okruh, který trvá zhruba 30 minut provede děti hradem s výkladem přizpůsobeným jejich věku a znalostem.

V období prázdnin je připraven pro děti i jejich rodiče didaktický program Jeřáby táhnou na Jakobínku. Můžete se seznámit s dobovými stavebními postupy , které právě na Jakobínce probíhají. Při programu je využívána funkční replika středověkého jeřábu s otočným ramenem či vozík s pákovým pohonem. 
[/et_pb_blurb][et_pb_blurb title=“CO NABÍZÍ OKOLÍ “ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/rozmberk-1.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“] 

Po prohlídce hradu stojí určitě za to zůstat v samotném městě Rožmberk nad Vltavou a prohlédnout si další památky a zajímavosti, které toto jihočeské město nabízí.

Začít můžeme sakrálními památkami, ať už křesťanskými, či dvěma židovskými hřbitovy. Dominantou podhradního městečka je pozdně gotický kostel Sv.Mikuláše, který ale, bohužel, můžete navštívit jen v době nedělních ranních bohoslužeb. Po zbytek času ho lze obdivovat jen zvenčí. Kostelů potkáte v Rožmberku a okolí mnohem více…

Zde bychom rádi zmínili a doporučili návštěvu starého a nového židovského hřbitova s mnoha zachovalými honosnými náhrobky, obřadní díň byla zničena. Synagoga, nejstarší hřbitov a domky židovské osady se rozkládaly přímo pod zdejším hradem nad pravým břehem Vltavy ve čtvrti zvané Riedl. Po demolici synagogy roku 1966 se dochovaly poslední dva domky čp. 102 a 104.

Po celém městě také najdete spoutu krásných historických domů, kavárniček a restaurací, kde si můžete odpočinout a dobít energii a nasávat atmosféru tohoto historického a hojně navštěvovaného místa.

Přímo v Rožmberku u Vltavy si můžete zapůjčit vodní raft a vyzkoušet si splavování Vltavy. Firma, která rafty zapůčuje Vás dopraví na místo startu, zase vás vyzvedne a pomůže vám sestavit plán plavby.
[/et_pb_blurb][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/stezka.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“DIVADLO, KVĚTINY I VÝSTAVY“ image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/kvetiny.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]I když je hrad otevřen i v zimních měsících a prohlížené pokoje jsou temperovány, mimořádné akce a výstavy probíhají většinou v sezóně od dubna do října nebo v průběhu letních prázdnin. Akce také nejsou pravidelného typu, proto doporučujeme vždy před návštěvou konzultovat přímo webovou stránku hradu.

V červenci se hradní nádvoří stává dějištěm a hostitelem šermířských turnajů a krásných příběhů – divadelních představení v podání různých souborů.

Na konci srpna čeká hrad týden plný vůní, barev a krásných květin.Proběhne zde už několikátý ročník floristické přehlídky „Desatero kvítí“.  Na několik dní doplní tisíce květů různých druhů, barev i vůní  hlavní prohlídkový okruh hradu.

Rožmberk se také zapojuje do celorepublikové hradozámecké noci. Večerní prohlídky doplní doprovodný program včetně koncertu a vonné instalace věnované historii vůní.

Kromě toho probíhají různé nepravidelné výstavy a koncerty.
[/et_pb_blurb][et_pb_image src=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/sermiri.jpg“ align_tablet=“center“ align_last_edited=“on|desktop“ admin_label=“Obrázek“ _builder_version=“4.16″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ animation=“off“ sticky=“off“ always_center_on_mobile=“on“ global_colors_info=“{}“ align_phone=“center“] [/et_pb_image][et_pb_blurb image=“https://rlax.top-me.eu/hrady-zamky/wp-content/uploads/sites/7/2017/08/kaple.jpg“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ animation=“off“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]

Jen kousek od Rožmberka ve Studenci stojí kaple ze 17.století, která sloužila více jak 100 let jako náboženské poutní místo s léčivým zázračným pramenem, Na konci 19.století zde byla vybudována křížová cesta, která ale byla několkrát vykradena a poničena a v současné době probíhá její obnova.

Okolí Rožmberka nabízí mnoho přírodních krás a vyžití pro ty, kteří rádi odpočívají aktivně. Rožmberk nad Vltavou je známým místem vodáků i milovníků rybníkářství, které má v jižních Čechách dlouhou tradici. Největším rybníkem na území Čech je právě rybník Rožmberk.

Vznikl už na konci 16.století a původně byla jeho rozhloha dvojnásobná. Hráz rybníka je dlouhá přes 2 km a vysoká místy až 10 m. Je pohodlně přístupný autem až na hráz nebo po turistických značkách, které lemují celou vodní plochu. Stojí určitě za krásnou procházku po hrázi tohoto romantického rybníka.

Jste nadšenci cykloturistiky a přijeli jste už na kolech nebo jste si kola přivezli s sebou a chcete poznat místní kraj na kolech? Opravdu jsou zde ideální podmínky, vede tudy Vltavská cyklostezka, která sleduje tok Vltavy od jeho pramene až po soutok Labe. Stezka vede od pramene Vltavy přes Horní Planou, Frymburk, Lipno, Rožmberk, Český Krumlov přes České Budějovice na sever přes Prahu až do Mělníka. Můžete tedy spojit sport s návštěvami kulturních památek na trase. Celková délka cyklotrasy je 456 km, z toho 295 km v Jihočeském kraji.

K nejkrásnějším a také klíčovým přitom patří téměř desetikilometrový úsek cyklostezky Jezerní z Frymburku na hráz Lipenské nádrže a dvanáct kilometrů dlouhá stezka po břehu Vltavy podél Hněvkovické přehrady.

Necelých 10 km od Rožmberka se nachází rozhledna Stezka korunami stromů, která je součástí Active parku Lipno.  Výstup na 40 metrů vysokou vyhlídku, která je v závěru stezky, vám přinese výhled na Lipno, přírodu Šumavy a za viditelného počasí i na vrcholky Alp. Z poloviny výšky věže vede 52 m dlouhý suchý tobogan.

A odtud už je jen kousek k vodní nádrži Lipno , kde se můžete v horkých letních dnech vykoupat, odpočinout a užít si krásy jižních Čech.

 

 
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“1px|0px|2px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“0px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“ column_structure=“1_2,1_2″][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Služby“ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Služby, které jsou na hradě k dispozici:

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_blurb title=“Jak na Rožmberk? “ image_icon_width=“none“ admin_label=“Upoutávka“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_width=“1px“ border_style=“solid“ image_max_width=“none“ icon_font_size=“96px“ use_circle=“off“ use_circle_border=“off“ circle_border_color=“#00a8ff“ circle_color=“#00a8ff“ global_colors_info=“{}“]Autem 

ze směru Praha: po silnici 3, vzdálenost 205 km

Ze směru Brno: po D1, E50 a E65, vzdálenost 259 km

Ze směru Plzeň: po silnici 20 a silnici 20/E49, vzdálenost 184 k

Vlakem a autobusem

Ze všech směrů vlakem či autobusem do Českých Budějovic nebo Českého Krumlova, Rybníka a poté do Rožmberka nad Vltavou.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“Sekce“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“1px|0px|33.0938px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“Řádek“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_map address=“Rožmberk nad Vltavou 68, 382 18 Rožmberk nad Vltavou, Chequia“ address_lat=“48.656133″ address_lng=“14.364822000000004″ admin_label=“Mapa“ _builder_version=“4.16″ global_colors_info=“{}“][et_pb_map_pin title=“Hrad Rožmberk “ pin_address=“Rožmberk nad Vltavou 68, 382 18 Rožmberk nad Vltavou, Chequia“ pin_address_lat=“48.656133″ pin_address_lng=“14.364822000000004″ _builder_version=“3.0.47″ global_colors_info=“{}“] [/et_pb_map_pin][/et_pb_map][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Zámek Ratibořice

Zámek Ratibořice

Zámek Ratibořice, nacházející se v Krkonošském podhůří v blízkosti města Česká Skalice, je jedním z nejvýznamnějších památek v regionu. Historie zámku sahá až do 14. století, kdy zde stávala gotická tvrz. Později byla tato tvrz přestavěna v renesančním stylu a v 18. století prošla barokní úpravou, která z ní udělala jednu z nejkrásnějších budov v

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

Původně Gotický hrad Karlštejn byl vybudován kolem roku 1348 českým králem Karlem IV, jako jeho reprezentativní sídlo.  Najdete jej ve stejnojmenném městyse Karlštejn uprostřed chráněné krajinné oblasti Český Kras. Hrad nese jméno po svém zakladateli Karlu čtvrtém a je počeštěním německého jména Karlův Kámen. Veřejnosti byl zpřístupněn od roku 1905 a od roku 1962 je

Lednice

Lednice

Státní zámek Lednice od roku 1945 patří státu a je spravován Ministerstvem kultury ČR prostřednictvím Národního památkového ústavu Praha, územní odborné pracoviště v Kroměříži. Je jednou z nejnavštěvovanějších památek v naší zemi. V 19. století byl zámek přestavěn v novogotickém stylu a stal se romantickým sídlem, obklopeným jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha),

Křivoklát

Křivoklát

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|2px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|41px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] HRAD KŘIVOKLÁT Impozantní lovecký hrad Křivoklát je jedním z nejstarších středověkých hradů, který se nachází na skalnatém

Sychrov

Sychrov

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“37.9063px|0px|2px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] ZÁMEK SYCHROV Krásný novogotický zámek Sychrov se nachází v malebném kraji Českého ráje, uprostřed krásné přírody nad údolím

Trosky

Trosky

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|5px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“4px|0px|18.9531px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] HRAD TROSKY Zřícenina hradu Trosky, která je neodmyslitelnou dominantou a symbolem Českého ráje, se nachází na vrcholu

Drábské světničky

Drábské světničky

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“3px|0px|16.5781px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu

Kost

Kost

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“0px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|0px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] HRAD KOST Gotický hrad Kost se nachází v půvabné krajině Českého ráje, v části obce Libošovice, okres Jičín, jen

Červená Lhota

Červená Lhota

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“4px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ custom_padding=“18.9531px|0px|0px|0px“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA Renesanční vodní zámek Červená Lhota vyniká mezi dalšími pohádkovými zámky v České republice a

Rožmberk

Rožmberk

[et_pb_section fb_built=“1″ admin_label=“section“ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“2px|0px|0px|0px“ transparent_background=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_row admin_label=“row“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ global_colors_info=“{}“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.16″ custom_padding=“|||“ global_colors_info=“{}“ custom_padding__hover=“|||“][et_pb_text admin_label=“Text“ _builder_version=“4.16″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ text_orientation=“justified“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ global_colors_info=“{}“] HRAD ROŽMBERK Impozantní a zároveň jeden z nejstarších hradů Vítkovců, postavený jako dvojhradí, stojí v obci Rožmberk nad